Faraday indukciós törvényei
2023. szeptember 17. írta: Fizikablog

Faraday indukciós törvényei

Michael Faraday 19. századi angol fizikus volt, aki sok fontos felfedezést tett az elektromágnesesség területén. Az általa kidolgozott törvények közül a legismertebbek az indukció törvényei. Ezek az alapelvek az elektromágnesesség és a mágnesesség kölcsönhatásait írják le.

faraday_lecture.jpg

1. törvénye: az indukált feszültség törvénye

Faraday első törvénye azt mondja, hogy ha egy mágneses mező változik egy áramkörben, akkor az az áramkörben egy elektromos feszültséget idéz elő. Ez a feszültség az áramkörben egy kört fut végig, és ezáltal áram keletkezik.

Matematikailag így írható fel:

Ahol:
- E az indukált feszültség,
- "Delta" Phi / "delta" t a mágneses fluxus változásának sebessége.

2. törvénye: az indukciós törvénye

Faraday második törvénye kijelenti, hogy az indukált feszültség nagysága egyenlő a mágneses fluxus változásának sebességével. Ez azt jelenti, hogy minél gyorsabban változik a mágneses mező, annál nagyobb az indukált feszültség.

Matematikailag:

Ahol:
- E az indukált feszültség,
- N a tekercs menetszáma,
- "Delta" Phi / "delta" t a mágneses fluxus változásának sebessége.

Ezek a törvények alapvető fontosságúak az elektromágnesesség területén. Például a generátorok és transzformátorok működése is ezeken az alapelveken alapul. Faraday munkássága nagyban hozzájárult az elektromágneses indukció és elektromos áram előállításának megértéséhez és alkalmazásához.

A bejegyzés trackback címe:

https://phys.blog.hu/api/trackback/id/tr4518216353
süti beállítások módosítása